Obsługujemy ceremonie pogrzebowe tradycyjne oraz połączone z kremacją - w takim obrządku, jaki wyznawał zmarły. Organizujemy również uroczystości świeckie. Zależy nam na tym, by każda ceremonia pogrzebowa była dostojna i pełna godności. Wspólnie z Państwem ustalimy najmniejsze szczegóły dotyczące pogrzebu oraz doradzimy przy wyborze trumny lub urny.

Pogrzeb to ogół obrzędów towarzyszących grzebaniu lub kremacji zwłok zmarłego. Pogrzeb traktowany jest jako jeden z podstawowych moralnych i religijnych obowiązków wobec zmarłego człowieka. Tradycyjnych formą pożegnania zmarłego jest towarzyszenie trumnie ze zmarłym w kondukcie żałobnym w drodze na cmentarz. Obrzędy towarzyszące grzebaniu zależą od lokalnych tradycji i zwyczajów.

Przyjęty jest powszechny zwyczaj zawiadamiania znajomych i przyjaciół o fakcie pogrzebu bliskiej osoby. Odbywa się to w postaci nekrologów publikowanych w prasie oraz klepsydr rozwieszanych w miejscach publicznych. Rodzinie zmarłych zwyczajowo składa się kondolencje, czyli wyrażone w uroczystych słowach współczucie i żal z powodu śmierci ich bliskiej osoby. Kondolencje składane są osobiście, tuż po pogrzebie lub korespondencyjnie.

Zmarłego zwyczajowo chowa się złożonego do trumny w ubraniu. W razie potrzeby zmarłych poddaje się zabiegom kosmetycznym, mającym na celu zamaskowania pośmiertnych zmian twarzy czy powstałych w chwili śmierci urazów. Trumna ze zmarłym umieszczana jest w grobach ziemnych lub w murowanych grobowcach, w których można umieścić kilka kolejnych trumien. Każdy grób powinien posiadać opis, informujący o nazwisku osoby pogrzebanej, datach urodzenia i śmierci.

Stosuje się również pochówek osoby zmarłej po spopieleniu ciała w specjalnym piecu krematoryjnym (kremacja) i zsypaniu prochów do urny. Kościół katolicki dopuścił możliwość kremacji w 1963 roku. Praktykuje się zakopywanie urn w płytkich grobach ziemnych lub ustawianie urn w kolumbariach za cienką płytą w ścianach krypt cmentarnych (nekropoliach) lub galeriach cmentarnych. Urnę z prochami można również dochować do już istniejącego tradycyjnego grobu.

© 2017 Firma Pogrzebowa Lacrima Aneta Sosinka. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Nasze Inicjatywy

Firma Pogrzebowa Lacrima Sosinka Świętochłowice 504 799 745